دکتر محمد تيجاني
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
 
 
 
 
 • مصاحبه دكتر تيجاني با موسسه تبيان  
 • 1389-09-27 17:45:38  
 • تعداد بازدید : 44   
 • ارسال به دوستان
 •  
 •  
 •  

  قسمت اول مصاحبه دکتر تیجانی

  در این مصاحبه، از چگونگی شیعه شدن دانشمند گرامی آقای دکتر سید محمد موسوی تیجانی و مباحثی از این دست، سخن به میان آمد. اکنون به پیوست سابق،  ادامه مصاحبه  با ایشان را بخوانید.

   

  تبیان - لطفا بفرمائید کنفرانس هایی که سالانه برای وحدت اسلامی برگزار میشود را چگونه ارزیابی می کنید؟

  من خودم در تعداد زیادی از این کنفرانسها شرکت کرده ام و نسبت به آنها خوش بین هستم و آنها را پدیده ای مبارک میدانم و در کتابم هم گفته ام که اگر این کنفرانسها هیچ ره آوردی جز این نداشته باشند که اهل سنت و شیعه در یک جلسه گرد هم می آیند و این فاصله ی ذهنی توهمی از بین میرود همین کافی است اگر چه که منجر به هیچ وحدتی هم نشود. همین که سنی و شیعه در کنار هم مینشینند و به تبادل نظر می پردازند کافی است ولو این که من به کلام او قانع نشوم یا او به کلام من راضی نشود، آنچه اهمیت دارد این است که یک دیوار حائل ضخیم در بین شیعه و سنی وجود دارد که کم کم این نوع نشستها در حال زدودن آن هستند .

   

   با توجه به وجود غُلات (اهل  غلو ) در بین شیعه و نیز  وهابی ها و سلفی ها در بین اهل سنت آیا باز هم این جلسات را (کافی) و مفید میدانید؟

  خیر، کافی نیست و متأسفانه بعضی از شیعیان حتی در همین جلسات هم به غلو میپردازند و غلو در بین برخی بزرگان ما بیشتر از عموم مردم است. اینکه انسان بیاید و  بگوید مثلا علی(علیه السلام) قرآن را قبل از نزول تلاوت میکرد یا اینکه فاطمه(سلام الله علیها) از جنس بشر نیست بلکه ناسوت در او حلول کرده است یا اینکه ابلیس از سجده امتناع کرد، چون که می دانست علی بن ابی طالب در صلب اوست ... (اینها قطع نظر از صحت و یا عدم صحت آن، مقام فطری ، وجدانی ، عقلی و ثبوتی شیعه را در مواجهه با اهل سنت ، از بین می برد).

   

   با روایاتی که در این زمینه وارد شده است چه کنیم؟

  روایات محل بحث و مناقشه است (و در مواجهه با اهل سنت نباید به آنها تمسک جست . بله برخی از این روایات گویای حقائق مقام شامخ اهلبیت علیهم السلام است و بیشتر برای محبین و شیعیان آنان، لازم است ، نه در مواجهه با خصم و ذکر آن در رسانه ها ، بنابراین در هنگام مواجهه و تبلیغ از مذهب اهل بیت علیهم السلام)، ملاک اساسی ما قبل از روایات قرآن است. بسیار آسان است که من ادعای وجود روایت از امام باقر و امام صادق و پیامبر گرامی (صلوات الله علیهم اجمعین) داشته باشم. در زمان حیات و زندگانی رسول خدا(صلوات الله علیه) به راحتی بر ایشان دروغ می بستند. از خود ایشان سؤال کرده اند که چگونه تشخیص بدهیم حدیثی از شما صادر شده است یا نه؟

  در زمان حیات رسول خدا(صلوات الله علیه) به راحتی بر ایشان دروغ می بستند. از خود ایشان سؤال کرده اند که چگونه تشخیص بدهیم حدیثی از شما صادر شده است یا نه؟ ایشان فرمودند هر حدیثی را که دیدید آن را بر قرآن عرضه کنید اگر موافق قرآن بود به آن عمل کنید والا آن را به دیوار بکوبید. این تنها ملاک است.

  ایشان فرمودند هر حدیثی را که دیدید، آن را بر قرآن عرضه کنید، اگر موافق قرآن بود به آن عمل کنید والا آن را به دیوار

  بکوبید. این تنها ملاک است. و متأسفانه (برخی از ) این روایات، به روایاتی کلیشه ای تبدیل شده است که بواسطه ی آنها مذهب ما را مورد طعن قرار می دهند و تمامی مسلمانان را بر علیه ما می شورانند. اعتقادات صحیح، آنهایی هستند که با روح قرآن سازگاری دارند اما اینکه روایتی برای من بیاوری که در آن گفته شده است که نوح علیه السلام، اسامی پنج تن را در کشتی اش نوشته بود و بوسیله ی آنها به خداوند متوسل می شد این هیچ فایده ای برای ما ندارد چرا که اگر روایتی صرفا شیعی باشد اهل سنت هرگز آن را قبول نمی کنند. یا این که گفته شود حضرت آدم علیه السلام هنگامی که چشمانش را باز کرد اسم محمد و علی را در عرش اعلی مشاهده کرد و به آنها متوسل شد. اینگونه روایات، روایاتی خاص و مذهبی است (که ممکن است برخی از دوستان ما نیز در صحت آن شک کنند ،حال چه رسد به اهل سنت، بنابراین ؛جای این روایات در محافل دوستانه است ، نه در مواجهه با اهل سنت).

  مثلاً خطبه ای که به ظاهر از امیرالمؤمنین علیه السلام نقل شده است: انا الاول انا الآخر انا الظاهر انا الباطن انا المبدئ انا المعید انا المحیی انا الممیت کنت و لم یکن معی شیء؛ خوب طبعا هر کس این کلام را بشنود او را خدا می پندارد! و این متأسفانه با یک موج شیعی همراه شده است که جهت گسترش اینگونه عقائد تلاش میکنند و اینها همه در شبکه های ماهواره ای به عنوان کفر و شرک شیعه مطرح میشود .

  و رسول خدا صلوات الله علیه هم فرموده اند که: هلک یا علی فیک اثنان: محب غال و مبغض غال؛ پس صحیح این است که ما در اینگونه امور، حد وسط را انتخاب کنیم نه اهل بغض و عداوت باشیم و نه اهل غلو در حق ایشان، بلکه آنچه حق است ، در مورد آن حضرت بگوییم،  همچنان که حضرت رسول صلوات الله علیه فرمودند: ای علی! جایگاه تو نسبت به من مانند جایگاه هارون نسبت به موسی است الا اینکه بعد از من هیچ نبی و فرستاده ای نیست .

  همین که سنی و شیعه در کنار هم مینشینند و به تبادل نظر می پردازند کافی است ولو این که من به کلام او قانع نشوم یا او به کلام من راضی نشود، آنچه اهمیت دارد این است که یک دیوار حائل ضخیم در بین شیعه و سنی وجود دارد که کم کم این نوع نشستها در حال زدودن آن هستند .

  این که گفته میشود علی علیه السلام افضل از ابراهیم خلیل است (بله همینطور است) اما یک سنی چگونه می تواند به این مسئله متقاعد شود. اگر تو معتقدی به این دلیل است که تأویلات زیادی را پذیرفته ای در حالی که ابراهیم خلیل میگوید: رب ارنی کیف تحیی الموتی؟ پس او هم شک میکند، ولی علی علیه السلام میگوید: لو کشف لی الغطاء لا ازددت یقیناً یعنی اگر پرده را بردارند ، چیزی به یقین من افزوده نخواهد شد  و مراد این است که این چنین روایاتی را باید در مواجهه با اهل سنت کنار گذاشت .

  خداوند متعال تو را بر عقائدت مورد حسابرسی قرار میدهد و در اعتقادات، هم تقلید معنی ندارد، تقلید فقط در احکام راه دارد و این چنین اعتقاداتی که در آن غلو راه پیدا کرده ، نه چیزی به داشته های تو می افزاید و نه چیزی از ایمان تو کم میکند، ایمان در مورد مسائلی مطرح میشود که ، مورد توافق همه ی مسلمین است و در قرآن کریم هم ذکر شده است (بله از اهم آن تولی  و دوستی با امام علی امیرالمومنین و خاندان اوست، که بوسیله آن ایمان کامل می شود) .

  بسیاری از امور هستند که به سان سنگی لغزان مانع حرکت شیعه شده و او را از مسیر صحیح حرکتش به دور انداخته اند در حالی که تشیع با سرعت در حال پیشرفت بود تا جایی که ملک اردن از این گسترش تشیع دچار هراس شد و قرضاوی احساس خطر کرد و مبارک فریاد برآورد که شیعیان تمامی ایران (و جهان)  را گرفته اند! لکن با این همه متأسفانه یک نفر می آید کلامی از او صادر میشود که همه چیز را خراب میکند .

  هنگامی که در دیتروید آمریکا به سر می بردم حکومت سعودی شخصی را پیش من فرستاده بود تا مرا فریب دهد که برای من گرانقیمت ترین خانه را در یکی از مناطق شهر بخرد در مقابل هم من فقط دو صفحه بنویسم و منسوب بودن این کتاب به خودم را انکار کنم و آن را کذب و افتراء بدانم و از ناحیه ی دیگر بارها مورد هجوم عملیات مسلحانه و ترور قرار گرفتم که الحمدلله به فضل خداوند متعال و اهل بیت علیهم السلام از آنها جان سالم به در بردم

  آیا شما در زندگیتان با تفضلات خاص حضرات معصومین (علیهم السلام) مواجه شده اید؟

  بله، طبیعتا من این مطلب را انکار نمیکنم والحمدلله ائمه هدی علیهم السلام دائما با عنایات ویژه ی خویش،مرا  مورد لطف قرار میدهند. مثلا زمانی که در زندان تونس بودم و به اعدام محکوم شده بودم امام علی علیه السلام را دیدم که به من بشارت خروج از زندان را دادند و به راحتی از زندان خلاص شدم یا وقتی که در زندان قلعه در مصر به سر می بردم و بسیار در رنج و عذاب بودم امام علی علیه السلام پیش من آمدند و گفتند که به زودی خارج میشوی و همین طور هم شد و من اینطور احساس میکنم که من از شخصیت آنان در دنیا دفاع میکنم، آنان هم مرا مورد حمایت و حفاظت خویش قرار میدهند .

   

   در مورد تهدیداتی که با آنها رو به رو شده اید برای ما صحبت کنید؟

  تهدیدات متنوع است یعنی گاهی به شکل تطمیع است و گاهی به شکل تهدید. مثلا هنگامی که در دیتروید آمریکا به سر می بردم حکومت سعودی شخصی را پیش من فرستاده بود تا مرا فریب دهد که برای من گرانقیمت ترین خانه را در یکی از مناطق شهر بخرد در مقابل هم من فقط دو صفحه بنویسم و منسوب بودن این کتاب به خودم را انکار کنم و آن را کذب و افتراء بدانم و از ناحیه ی دیگر بارها مورد هجوم عملیات مسلحانه و ترور قرار گرفتم که الحمدلله به فضل خداوند متعال و اهل بیت علیهم السلام از آنها جان سالم به در بردم .

   

   گروه دین و اندیشه تبیان

   
  نام :
  نام خانوادگی :
  ایمیل :
   
  متن :
  متوسط امتیاز :
  %0
  تعداد آراء :
  0
  امتیاز شما :
   
   
   
  تازه ترین ها
   
  سياست امام خامنه‌اي سياست الهي است «محمد تیجانی سماوی» اسلام‌پژوه شیعه تونسی، در 2 فوریه 1943 میلادی (1315) در شهر «قوضه» در جنوب تونس زاده شد. خانواده او اصالتاً از شهر «سماوه» عراق بودند که بعدها به تونس مهاجرت کردند. تحصیلات ابتدایی را در یکی از شعبه‌های دانشگاه زیتونه گذراند و پس از استقلال تونس و به مدارس فرانسوی عربی رفت و نهایتاً مدارج دبیرستان پیش‌دانشگاهی را گذراند. اقدامات تروريست‌هاي سوريه نتيجه فتواهاي وهابي است "محمد تیجانی سماوی» اسلام پژوه تونسی در گفت‌وگو با خبرنگار بین الملل خبرگزاری فارس درباره هتک حرمت مزار «حجر بن عدی» صحابه امام علی (ع) توسط افراد مسلح در سوریه گفت: این اقدام از افکار وهابی‌ها ریشه گرفته است، تاریخ وهابی‌ها مملو از این اقدامات است. دعاي روزانه ماه رمضان دعای روزانه ماه رمضان دعای روزانه ماه مبارک رمضان دعاى روز اول ماه مبارك رمضانبسم الله الرحمن الرحیم اللهمَ  اجْعلْ صِیامی فـیه صِیـام الصّائِمینَ وقیامی فیهِ قیامَ القائِمینَ ونَبّهْنی فیهِ عن نَومَةِ الغافِلینَ وهَبْ لی جُرمی فیهِ یا الهَ العالَمینَ واعْفُ عنّی یا ع... اعمال شب و روز نيمه شعبان اعمال شب و روز نیمه شعبان اعمال شب و روز نیمه شعبان دعا و نیایش شب نیمه شعبان، شب بسیار مباركى است. از امام جعفر صادق علیه السلام روایت است كه از امام محمدباقر علیه‌السلام در مورد فضیلت شب نیمه شعبان سؤال شد؛ امام فرمود آن شب بعد از لیلة القدر... امام خامنه اي رهبر بيداري اسلامي است مصاحبه با خبرگزاری مشرق تيجاني: امام خامنه‌اي رهبر بيداري اسلامي است  همه دانشمندان و علماي فرزانه اسلام كه اسلام صحيح و قرآني و اسلام بر پايه سنت نبوي را نمايندگي مي‌كنند، بر اين مسئله اتفاق نظر دارند كه رهبري امت اسلامي با اي... بايد جهانيان را با فرهنگ و معارف غدير هرچه بيشتر آشنا كرد بايد جهانيان را با فرهنگ و معارف غدير هرچه بيشتر آشنا کرد استاد دانشگاه سوربون فرانسه گفت: بايد جهانيان را با معارف بسيار پربار اهل بيت(ع) و از جمله فرهنگ و معارف غدير هرچه بيشتر آشنا کرد. "دکتر محمد تيجاني سماوي" روز سه شنبه در ادامه همايش چهار روزه "غدير محور وحدت مسلمين" در مشهد افزود: بايد با بهره ... محمد(ص) و على(ع) از ديدگاه شيعيان به ويژه ايرانيان محمد(ص) و على(ع) از ديدگاه شيعيان به ويژه ايرانيان پرسش: آيا حقيقت دارد كه شيعيان و مخصوصاً ايرانيان على(عليه السلام) را بالاتر از پيامبر خدا(صلى الله عليه وآله)مى دانند و حتى او را خدا مى خوانند!؟ و نيز برخى معتقدند كه جبرئيل اشتباهاً وحى را به محمد(صلى الله عليه وآله) نازل كرده، در صورتى كه ماموريت جبرئيل، رساندن وحى به على(عليه السلام) بوده است؟ دلايل توجه ويژه ى ايرانيان به تشيع دلايل توجه ويژه ى ايرانيان به تشيع پرسش: چرا ايرانيان توجه خاصى به تشيع دارند؟ پاسخ: بعد از فتح ايران به دست قواى مسلمين، ايرانيان آزادى نسبى داشتند و اكراه و اجبارى هم در پذيرش دين مقدس اسلام نداشتند. ولى بر اثر معاشرت با مسلمين، به حقانيت اسلام پى بردند و دين چندين هزار ساله خود را، ناقص تشخيص داده و به اسلام گرويدند...... قدمت شيعه از زمان پيغمبر گرامى اسلام(ص) قدمت شيعه از زمان پيغمبر گرامى اسلام(ص) آيا مذهب شيعه يك مذهب سياسى است كه به دست عبدالله بن سباى يهودى در زمان عثمان ـ خليفه سوم ـ ابداع شد، سپس ايرانيان كه با عربها سابقه بدى داشتند با اين سلاح در مقابل اعراب مسلمان ايستادند. آنگاه تشيع در زمان ديالمه تقويت گرديد و سپس در زمان صفويه مذهب رسمى ايران شد. در صورتى كه در زمان نبى مكرم اسلام(صلى الله عليه وآله) نامى از شيعه وجود نداشته است؟ پاسخ: اولاً بايد گفت كه از ديد شيعيان، عبدالله بن سبأ(1) يك يهودى و ملعون است و در اخبار شيعه از وى مذمت بسيار شده است. ثانياً شيعه يك حزب سياسى نيست كه در زمان خلافت عثمان درست شده باشد، بلكه...... اذكار ماه شعبان اذکار ماه شعبان در کل این ماه هزار بار ذکر « لا اِلهَ اِلا اللهُ وَلا نَعْبُدُ اِلاّ اِیّاهُ مُخْلِصینَ لَهُ الدّینَ وَ لَوُ كَرِهَ الْمُشْرِكُونَ » را كه ثواب بسیار دارد؛ گفته شود. هر روز هفتاد مرتبه ذکر « اَسْتَغْفِرُاللهَ الَّذى لا اِلهَ اِلاّ هُوَ الرَّحْمنُ الرَّحیمُ الْحَىُّ الْقَیّوُمُ وَ اَتُوبُ اِلَیْهِ» گفته شود..... چرا على(ع) وصيت كرد قبرش پنهان بماند؟ چرا على(ع) وصيت كرد قبرش پنهان بماند؟ چون شهادت حضرت، در آغاز زمان شكل گيرى قدرت معاويه و طغيان بنى اميه و حضور ساير گروه هاى زخم خورده ناكثين و قاسطين و مارقين اتفاق افتاد، آن بزرگوار وصيت نمود كه جسدش را شبانه دفن نمايند و حتى علامتى بر روى آن نگذارند. .... اهل سنت واقعي در چند خط اهل سنت واقعی در چند خط بيشتر علما و امامان اهل سنت، ايراني بوده‌اند و نه تنها شيعه نبوده بلکه تعصّب شديدي ضدّ شيعه و شيعيان ابراز داشته‌اند. کافي است بدانيم بزرگ‌ترين مفسّر آنها که زمخشري است ايراني مي‌باشد و بزرگ‌ترين محدثين آنها بخاري و... رهبري ايران در قلب مسلمانان جهان قرار دارد رهبری ایران در قلب مسلمانان جهان قرار دارد  دکتر تیجانی: رهبری ایران در قلب مسلمانان جهان قرار دارد دکترمحمد تیجانی السماوی، محقق شیعه و نویسنده کتاب آن گاه هدایت شدم، در گفت و گوِی با خبرگزاری رسا، ابراز داشت: علاقه من به رهبر امت اسلامی، حضرت آیت الله سید علی خامنه ای، علاقه ای است ک... انتقاد دكتر تيجاني از فتواهاي تكفيري بر ضد شيعيان انتقاد دکتر تیجانی از فتواهای تکفیری بر ضد شیعیان کتر تیجانی با ابراز تاسف از صدور فتواهای تکفیری از سوی علمای وهابی، آن را محکوم کرد. وی در مصاحبه با پایگاه خبری "نون"، با اشاره به اوضاع نامناسب امنیتی در شهرهای عراق تاکید کرد: افتخار من این است که در کنار بارگاه ائمه اطهار(ع) در کربلا و نجف اشرف شهید شوم سياست امام خامنه‌اي سياست الهي است سیاست امام خامنه‌ای سیاست الهی است «محمد تیجانی سماوی» اسلام‌پژوه شیعه تونسی، در 2 فوریه 1943 میلادی (1315) در شهر «قوضه» در جنوب تونس زاده شد. خانواده او اصالتاً از شهر «سماوه» عراق بودند که بعدها به تونس مهاجرت کردند. تحصیلات ابتدایی را در ی... دكتر تيجاني : ايرانيان مي‌خواهند پرچم اسلام برافراشته شود دکتر تیجانی : ايرانيان مي‌خواهند پرچم اسلام برافراشته شود به گزارش پایگاه بقیع به نقل از پايگاه اطلاع‌رساني دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله خامنه‌اي، دكتر محمد تيجاني سماوي را بسياري در ايران و جهان اسلام با كتاب «ثم اهتديت» مي‌شناسند؛ كتابي كه بسيار مورد علاقه و توجه خوانندگان از جمله رهبر انقلاب قرار گرفت. تيجاني خود دراين‌باره مي‌گويد: «ايشان (رهبر انقلاب) كتاب «ثم اهتديت» را ستايش نمودند و گفتند اين كتاب، كتاب تو نيست بلكه نسيمي از بركات اهل بيت (ع) است.» به مناسبت هفته وحدت به سراغ اين نويسنده و پژوهشگر مسائل اسلامي رفتيم تا درباره موضوع وحدت و مسائل جهان اسلام به گفت‌وگو بپردازيم: خدمتگذاري دكتر تيجاني در حرم حسيني(ع) خدمتگذاری دکتر تیجانی در حرم حسینی(ع) حجت الاسلام دکتر سید محمد تیجانی سماوی» نویسنده و متفکر تونسی است که پس از زیارت عتبات مقدسه عراق به خدمتگزاری در مرقد شریف امام حسین بن علی بن ابی طالب علیهم السلام مشغول شد. چهل حديث « تربيت كودك و نوجوان » چهل حديث قهر كن، ولى طولش نده شخصى مى گويد: از دست فرزندم نزد امام كاظم عليه السلام شكايت كردم. حضرت به من فرمودند: لاتَضْـرِبْهُ وَاهْجُـرْهُ وَلاتـُطِلْ. حضرت به من فرمودند: او را كتك نزن و با وى قهر كن، اما آن را طولانى نكن. اقدامات تروريستهاي سوريه نتيجه فتواهاي وهابي اقدامات تروریستهای سوریه نتیجه فتواهای وهابی است "محمد تیجانی سماوی» اسلام پژوه تونسی در گفت‌وگو با خبرنگار بین الملل خبرگزاری فارس درباره هتک حرمت مزار «حجر بن عدی» صحابه امام علی (ع) توسط افراد مسلح در سوریه گفت: این اقدام از افکار وهابی‌ه... فعاليت شيعيان درعربستان فعالیت شیعیان درعربستان اساسا نقطه آغاز تشیع در جهان اسلام حجاز و به‌طور مشخص مدینه منوره بوده است كه گروهی از صحابه پیامبر(ص) همچون ابوذر و سلمان و مقداد و عمار و ...